Poradnik

Niedowierzanie, smutek, zagubienie – to uczucia, których najczęściej doświadczamy w obliczu śmierci Bliskiej Osoby. W takich okolicznościach konieczność zmierzenia się z kwestiami formalnymi wielu osobom może wydawać się wyzwaniem ponad siły. Pragniemy pomóc w tych trudnych momentach. Dlatego przygotowaliśmy najbardziej podstawowe informacje, o których należy pamiętać podejmując się organizacji pogrzebu.

Gdy śmierć nastąpiła w domu

Jeśli zgon nastąpił w domu należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie lekarza rodzinnego. Jeśli tylko okoliczności na to pozwalają – lekarz powinien się pojawić w przeciągu najbliższych kilku godzin i wystawić kartę zgonu. Może się jednak zdarzyć, że śmierć nastąpi w nocy lub w weekend, gdy ośrodki zdrowia nie są czynne. Wtedy trzeba powiadomić pogotowie ratunkowe – pod numerem 999 lub 112 (z telefonu komórkowego).

Po uzyskaniu od lekarza rodzinnego lub lekarza z pogotowia ratunkowego karty zgonu należy zawiadomić wybrany przez siebie zakład pogrzebowy, aby dokonał eksportacji tzn. przewiózł ciało Zmarłego do pomieszczenia chłodniczego.

Jeśli chcieliby, aby w tej delikatnej kwestii pomogli kompetentni i empatyczni pracownicy Zakładu Pogrzebowego Cerber, prosimy o kontakt pod całodobowym numerem telefonu 798 012 678 lub 503 029 716.

Należy pamiętać, że wybór zakładu pogrzebowego do wykonania eksportacji nie obliguje Rodziny Zmarłego do wybrania tego samego zakładu pogrzebowego jako realizującego uroczystości pogrzebowe. Nikt z pracowników służby zdrowia nie ma też prawa, namawiać Państwa do skorzystania z usług konkretnej firmy pogrzebowej.

Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu

Jeśli dana osoba zmarła w szpitalu – kartę zgonu wypełnia lekarz, sprawujący tam opiekę nad osobą zmarłą lub lekarz dyżurny. Kartę zgonu można odebrać z działu statystycznego placówki leczniczej. Będąc w posiadaniu karty zgonu udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby stamtąd uzyskać Akt Zgonu. Z tym dokumentem kontaktujemy się z wybranym zakładem pogrzebowym, w celu ustalenia szczegółów ceremonii żałobnej.

Do wdrożenia procedur związanych z organizacją pogrzebu są potrzebne następujące dokumenty, które należy okazać w zakładzie pogrzebowym:

  • karta zgonu,
  • akt zgonu,
  • dowód osobisty osoby zmarłej,
  • dowód osobisty współmałżonka,
  • zaświadczenie z zakładu pracy Zmarłego albo legitymacja emeryta lub rencisty.

W Zakładzie Pogrzebowym CERBER zostaną Państwo poproszeni o decyzję m.in. w następujących kwestiach:

  • określenie daty oraz miejsca pogrzebu,
  • jeśli formą pochówku jest kremacja – ustalenie daty kremacji,
  • określenie rodzaju uroczystości pogrzebowych (wyznaniowe lub świeckie),
  • wybór trumny lub urny,
  • wybór innych akcesoriów pogrzebowych,
  • wybór kwiatów na pogrzeb oraz ustalenie ich formy.
MENU